Filtr odwróconej osmozy oczyszcza wodę pitną, ale żeby działał prawidłowo i służył nam przez długie lata, wymaga serwisowania i konserwacji.

Krystalicznie czysta woda

Systemy odwróconej osmozy to jedne z najchętniej montowanych najczęściej pod zlewozmywakami kuchennymi filtrów. Swoją popularność zawdzięczają temu, że stanowią jeden z najlepszych dostępnych na rynku sposobów oczyszczania wody. Filtracja odwróconą osmozą pozbawia wodę m.in. chloru, pestycydów, metali ciężkich, wirusów i bakterii. Utrzymanie wydajności urządzenia filtrującego oraz zapewnienie stałej jakości filtrowanej wody wymaga regularnej konserwacji i serwisowania systemów odwróconej osmozy, przy czym proces ten możemy przeprowadzić samodzielnie.

Wymiana wkładów

Odwrócona osmoza (zresztą podobnie jak nanofiltracja czy ultrafiltracja) wymaga wymiany wkładów w zależności od jakości wody raz lub dwa razy w roku, przy czym przyjmuje się, że użytkownicy korzystający z własnego ujęcia wody powinni wymieniać wkłady częściej, niż ci przyłączeni do sieci wodociągowej – woda ze studni nie jest w żaden sposób wstępnie oczyszczana i wkłady muszą pochłonąć więcej zanieczyszczeń. W przypadku wody pochodzącej z wodociągu i magistrali w budynku, najczęściej filtry wystarczy wymienić raz na rok.

Sercem każdego systemu odwróconej osmozy jest membrana osmotyczna, która odznacza się znacznie większą trwałością niż wkłady – dobrej jakości membrana może być wymieniana nawet raz na 5 lat.

Środki chemiczne

Eksploatacja systemów odwróconej osmozy powoduje, że wewnątrz urządzenia powstają osady, zarówno pochodzenia organicznego (bakterie, grzyby), jak i nieorganicznego (wapń, mangan, żelazo).
Zanieczyszczenia te powodują pogorszenie jakości wody i zmniejszenie strumienia przepływu cieczy przez system. Dlatego raz na 12 miesięcy wskazana jest chemiczna dezynfekcja urządzenia. Środków stosowanych do czyszczenia chemicznego filtrów jest wiele – płyny, tabletki dezynfekujące, a nawet spraye przeznaczone do wylewek.