Jeżeli woda w kranie z dnia na dzień zmieniła smak czy kolor, warto zdecydować się na wykonanie prostego testu, dzięki któremu będzie można określić jej PH, twardość oraz zawartość chloru. Oczywiście nawet, jeżeli woda pozornie będzie czysta i smaczna, nie oznacza to, że nie jest pozbawiona żadnych bakterii, które mogą źle wpływać na nasze zdrowie, dlatego warto co jakiś czas odwiedzać stronę internetową pobliskiego sanepidu.
Wpływ wody na zdrowie
Woda może negatywnie wpływać na nasze zdrowie, jeżeli zawiera zbyt dużą ilość takich substancji jak: żelazo, mangan, glin, fluor, azotany, fenole oraz różnego rodzaju bakterie. Takie substancje mogą dostać się do wody przez nieszczelne szamba, wraz z wodą deszczową czy ściekami przemysłowymi. Badanie wody można wykonać samodzielnie, trzeba sprawdzić przede wszystkim jej smak, mętność oraz barwę. W sklepach hydraulicznych czy z chemią domową, można kupić testy wody, które bez problemy można wykonać samodzielnie.
Jeśli masz obawy o jakość wody
Jakość wody jest kluczowa dla naszego zdrowia, dlatego jeśli zaobserwujemy jakiekolwiek niepokojące zmiany, warto zgłosić to do odpowiednich instytucji. Oczywiście analiza wody jest przeprowadzana przez sanepid regularnie, nie mniej jednak niekiedy można zasygnalizować, że jest problem, aby uniknąć większych kłopotów i zarażenia niebezpiecznymi bakteriami.
Uzdatniaj lub gotuj
Pamiętajmy, aby bacznie przyglądać się wszelkim zmianom wody, używać dzbanków filtrujących lub najlepiej lepszych urządzeń filtrujących wodę oraz pić przegotowaną wodę. To z pewnością uchroni nas od ewentualnych problemów, gdy jakość wody nie będzie odpowiednia.
Organoleptycznie. Czyli powąchać najpierw. Jeśli śmierdzi to znaczy, że się nie nadaje do picia. Jeśli nie ma zapachu to można sprawdzać dalej. Teraz na smak. Jak nie ma smaku to jest okej. Tak mnie uczyła babka na wsi i zawsze się sprawdzało. Znacie jakiś szybszy sposób na zbadanie wody z kranu?